Moda uliczna stała się najpopularniejszym stylem ostatnich czasów. To nie tylko młodzieżowy i luźny styl ubioru, lecz podkreślenie własnej oryginalności. Streetwear nie posiada wzorców jak inne modowe nurty – nie kreują go znani projektanci, ale my – zwykli ludzie. Właśnie to czyni ten styl ubioru zarówno wyjątkowym i wygodnym.

Streetwear – początki

Uliczny styl ma swój początek na przełomie lat 70 i 80, ale największy rozwój streetwear’u przypada na lata 90. Powstały wówczas najlepsze projekty butów w tym stylu, które do tej pory nie straciły na popularności. Początkowo rządził styl ówczesnych punków, następnie hip-hopowców, którzy nosili w większości ubrania przerabiane własnoręcznie, co zapewniało im oryginalność. Punki postarzali ubrania poprzez robienie przetarć, dziur, doszywali ćwieki, tak aby jak najbardziej wyróżnić się z tłumu. Dopełnieniem oczywiście była oryginalna fryzura w postaci kolorowego irokeza. w 1984 roku w Ameryce serca młodzieży podbiły buty do koszykówki, reklamowane przez samego Michaela Jordana. W późniejszym czasie popularna stała się odzież w sportowym stylu, jednak przełom został wywołany przez raperów, którzy zainteresowali się ekskluzywną odzieżą. Znakiem rozpoznawczym tego okresu w nurcie streetwear’u są sporej wielkości, złote dodatki (łańcuchy, zegarki itp.).

 Styl uliczny współcześnie

Obecnie na polskich ulicach królują wszystkie odmiany streetwear – od stylizacji nawiązujących do stylu punkowego – ubrania, obuwie i dodatki z ćwiekami, skóra ekologiczna, przez styl sportowy, gdzie najpopularniejsze są buty stylizowane na sportowe, sneakersy, adidasy z bardzo grubą podeszwą i wymyślnym wyglądem, które zakładane są chętnie nawet do sukienek, po styl hip-hopowy jaki noszą skaterzy, czyli bardzo luźne sportowe ubrania (luźne bluzy z kapturem i dresowe spodnie).

Odzież uliczna – stylizacje

Styl uliczny powinien przede wszystkim cechować się wygodą. Stąd luźne kroje odzieży połączone z butami sportowymi, które wygodą niemal dorównują profesjonalnym butom do biegania. Zależnie od preferencji jedne osoby wybierają ubrania znanych, zaliczanych do ekskluzywnych marek, inne stawiają na oryginalność przeszukując second hand’y z nadzieją, że znajdą coś co można przerobić lub coś, czego nie widuje się już na ulicach. Moda lubi powracać, dlatego znalezienie na dnie starej szafy ubrań mamy z czasów jej młodości może być cennym znaleziskiem. Najczęściej jednak widuje się młodzież w sportowych ubraniach i obuwiu z dobrze widocznym logiem ich ulubionej marki lub nierzadko budzącym kontrowersje napisem. Wśród młodych kobiet bardzo modne stały się krótkie bluzy z kapturem odsłaniające brzuch noszone w komplecie z dresowymi spodniami. Taka stylizacja jest jednocześnie luźna i seksowna.

Pasującymi niemal do każdej stylizacji dodatkami są duże sportowe torby, nerki, saszetki lub plecaki. W czasach pandemii dodatkowym elementem ubioru, dzieki któremu możemy wyrazić siebie jest materiałowa maseczka z logiem znanej marki lub napisem. Alternatywą dla maski może być z powodzeniem bandana, nadająca stylizacji rockowego charakteru.

Biżuteria

Dopełniającym streetwear’owy look elementem jest oczywiście biżuteria. Nawiązaniem do stylu amerykańskich raperów i gangsterów są grube, srebrne lub złote łańcuchy, wisiory z kamieniami lub bez, sygnety i kolczyki. W damskich stylizacjach królują złote chokery i celebrytki, zestawy złotych lub srebrnych delikatnych pierścionków, noszonych na wszystkich palcach (nawet po kilka sztuk jednocześnie), bransoletki materiałowe z złotymi elementami, pandorki, delikatne lub duże kolczyki, nausznice, tunele. Nadal trwająca moda na piercing daje spore pole do popisu zarówno producentom sztucznej i szlachetnej biżuterii, jak i ich odbiorcom.